اشتباهات دارویی

برای یک دکتر داروساز که در داروخانه کار می کنه مهم ترین چیز ممکن اینه که دارو را صحیح به دست بیمار بده. توصیه به بیمار، پیگیری وضع بیمار و هشدارهای دارویی به همون اندازه مهمه که دادن داروی صحیح. و البته به برکت خیلی مسائل کوچیک و بزرگ این چیز ها در مملکت ما مطلقا وجود نداره. کار به جایی می رسه که داروی قاچاق و خارجی و زد و بند و مافیای دارویی روی همه چیز رو می پوشونه.

اما در کنار به جا آوردن وظیفه داروسازی، دکتر داروساز یک چیز های جانبی رو هم در کنارش می بینه. مثلا دکتر داروساز باید اول از همه نسخه ها رو بتونه بخونه. چون در اکثر موارد دست خط پزشک ها مثل پشم فلان جای بُزه! از بس که خر تو خره و نامفهومه. ( که البته این پشم از افتخارات خیلی پزشک های عزیزه). بعد از دیدن نسخه باید بفهمه که بیمار چه مشکلی داره. و برای چی به دکتر مراجعه کرده. بعد حدس بزنه که بیمار چه داروهایی رو قبلا مصرف کرده، تداخلاتش رو بدونه و از مصرف داروهایی که تداخل دارند جلوگیری کنه. اگه دکتر داروساز یه کم حرفه ای تر باشه حتی می فهمه که تجویز دکتر صحیح هست یا نه. همه اینها رو گفتم که بهتون بفهمونم من حرفه ای ام!04.gif

حالا من که خیلی حرفه ای ام یه چیز های عجیب و غریبی تو نسخه ها پیدا می کنم. این رو باید اول از همه می گفتم که اشتباهات تجویز دارو در میان پزشکان ایرانی بسیار زیاده. اینقدر زیاده که باورتون نمی شه. اولین دلیلش هم به نظر من نبودن کشک (همان مسئولیت سابق) در میان کل کادر درمانی ایرانه. که البته می شه راحت به همه جای جامعه تعمیمش داد. یعنی پزشکان در مقابل اشتباهات کوچک و بزرگ خود هیچ کشکی  (مسئولیتی) قبول نمی کنند. و سیستم قضایی پشمالوی ما هم ازشان کشک نمی خواد. چون از پزشکی و کشک پزشک ها چیزی نمی فهمه! حالا... وارد سیاست نشیم. این عدم وجود کشک باعث می شه پزشکان به خودشون زحمت دانستن و به روز کردن مسائل دارویی را ندهند. البته داروساز نقش بسیار مهمی رو داره. اما پزشک باید همیشه یادش باشه که این پزشکه که تجویز می کنه. نه داروساز. و پزشک در مقابل تجویزش کشکه!‌(مسئوله)

این بود که من تصمیم گرفتم بعضی از اشتباهات دارویی رو برای کمک به پزشکان عزیز در وبلاگم بیارم. از دوستان عزیزی که می تونن در این مورد به من کمک کنند دعوت می کنم اطلاعاتشون رو به من ایمیل کنند.  

 

/ 0 نظر / 117 بازدید