فاصله تجویز دارو ها! چرا؟؟؟

من یک نسخه جالب داشتم. سوپانسیون سفکسیم: هر ۸ ساعت یک قاشق مرباخوری (همان ۵ میلی لیتر). سفکسیم یک سفالوسپورین خوراکی نسل سومه که معمولا ۲۴ ساعته یا ۱۲ ساعته تجویز میشه. اما این پزشک دارو رو ۸ ساعته تجویز کرده بود. آیا این غلط بود؟ باید چی کار می کردم؟ اصلاح می کردم به هر ۱۲ ساعت؟ یا دست نمی زدم؟ یا...

عکس نسخه سفکسیم
دوز آنتی بیوتیک ها و برخی دیگر از دارو ها رو بر اساس وزن یا سطح بدن بیمار تجویز می کنن. بنا براین شاید پزشک محاسبه کرده بود و دیده بود باید ۳۰۰ میلی گرم در ۲۴ ساعت تجویز کنه. آیا بهتر نبود می نوشت هر ۱۲ ساعت ۵/۷ میلی گرم (۵/۱ قاشق مربا خوری) یا هر ۲۴ ساعت ۳۰۰ میلی گرم (۳ قاشق مربا خوری) یا هر ۲۴ ساعت ۵/۱ قرص ۲۰۰ میلی گرمی؟ واقعا بگم؟ دقیق نمی دانم. اما عقیدم اینه: چرا! بهتر بود اینجوری می نوشت.
خیلی از پزشکا فکر می کنن اگه عفونت شدید باشه می شه با کم کردن فاصله تجویز دارو زود تر به نتیجه مطلوب رسید. بعضی ها هم فکر می کنن اگه عفونت شدید نیست می شه از فاصله تجویز بیشتر استفاده کرد. مثل خیلی از پزشک ها که از باکتری های حساس و طیف اثر و مقاومت و دسته دارویی سر در نمی آرن و فکر می کنن آموکسی سیلین ضعیفه. از اون قوی تر کو آموکسی کلاوه. بعد آزیترومایسین قویه. بعد سفکسیم قویه. یعنی آثر آنتی بیوتیک رو با قوی و ضعیف می سنجن. نه با معیار علمی و طیف اثر بر روی میکرواورگانیسم. مثل خیلی دندونپزشکا که اگه عفونت دندون کم باشه ۳-۳-۶ می دن و اگه ببینن عفونت زیاده سفتریاکسون می دن. چون فکر می کنن سفتریاکسون قوی تر از پنی سیلینه! مثل خیلی از عفونت های استرپتوکوکی گلو که اگه عفونت کم باشه پزشک پنی سیلین می ده و اگه شدید باشه سفتریاکسون! خلاصه من به این چیزا بی نهایت برخورد کردم.
نمی دونستم چه طور باید بنویسم چرا تجویز سفکسیم ۱۲ یا ۲۴ ساعته بهتر از سفکسیم ۸ ساعته است! شاید چون بلد نبودم!
بعضی وقتا آدم با خودش می گه چقدر ما تو این مملکت بدبختیم! این همه نابغه داریم! ۸ تمون گرو ۹ مونه! این همه نابغه داریم یک ذره تولید علم نداریم! این همه نابغه داریم حتی ۱ دارو رو هم در جهان به اسم خودمون کشف نکردیم! (غیر از اعلام وجود هایی که کامی لنکر وزیر بهداشت می کنه که همه اش صد تا یه غازه. یه بار راجع بهش می نویسم.) ولی من که خودم خیلی آدم فهمیده ای هستم16.gif دیدم بهتر از یه نابغه کمک بگیرم. این امیر جدا نابغه است. البته من تو دانشگاه علوم پزشکی شیراز نابغه زیاد دیدم. زیااااااااااااد. اما این امیر جزو اون میرداماد هاست که خدا هم از درک حرفاش عاجزه. خلاصه من ازش خواهش کردم عجالتا و خلاصتا یک جوری این موضوع رو بنویسه که پزشکا و دندون پزشکا و پرستارا و ... بتونن متوجه بشن چرا ما بعضی از دارو ها را باید با فاصله های خاص تجویز کنیم؟ اونم این کارو برای من کرد. واقعا ازش ممنونم.
 یک کم قیافه اش سخته. اما قابل فهمه. بخونین حتما! سخت نیست واقعا!

/ 1 نظر / 419 بازدید
اسمان

سلام وبلاگتون تخصصی منکه چیزی سر درنمیارم بهر حال انشااله موفق باشید