قضیه دی سیکلومین (dicyclomine)

دی سیکلومین یک داروی انتی کولینرژیک با قدرت متوسط است که بیشتر برای درمان اسپاسم های معدی و رودی  مصرف می شود. هم قرص داره، هم فرم تزریقی و هم شربت.
در یکی از داروخانه هایی که کار می کردم، یکی از پزشک ها در همه نسخه هایی که مشخصا برای سرماخوردگی یا گلو درد استرپتوکوکی می نوشت، آمپول دی سیکلومین رو اضافه می کرد. اینکه فردی که دچار سرما خوردگی باکتریای یا ویروسی است، دچار دل درد، اسپاسم احشایی یا حتی اسهال شود (مخصوصا در سرماخوردگی ویروسی) چیز غیر معمولی نیست. اما اینکه تمام نسخه ها دارای این یک قلم دارو باشند، اون هم بدون استثنا برای من خیلی عجیب بود. تا اینکه روزی یک بیمار به داروخانه امد و نسخه ای تحویل داد. سرش را محکم گرفته بود و ناله می کرد. نسخه اش را خواندم:


amp dicyclomine # 1
amp methoclopramide # 1


پرسیدم آقا مشکلتون چیه؟ با ناله گفت میگرن! من خیلی تعجب کردم. پرسیدم دل درد هم دارید؟ گفت نه. اصلا سر در نیاوردم. متوکلوپرامید چیز غیر عادی نیست. چون اغلب افراد میگرنی دچار تهوع می شن. اما دی سیکلومین خیلی عجیب بود. به هر صورت دارو را دادم.
چند روز بعد یک بیمار مراجعه کرد که یک طرف صورتش را گرفته بود. نسخه ای داد؛:


amp dicyclomine # 1
tab naproxen # 1
mouthwaash chlorhexidine #1


 واقعا شاخ در اورده بودم. پرسیدم مشکل شما چیه اقا؟ گفت دندان درد. دو تای آخرش صحیح بود. اما اولیش عجیب. دیدم این جوری نمی شه. اخلاق حرفه ایم ناگهان زایمانش گرفت. گوشی رو برداشتم و به پزشک زنگ زدم. بعد از سلام و تعارفات معمول قضیه را باهاش در میان گذاشتم. دکتر گفت : آقای دکتر! تجربه ثابت کرده که دی سیکلومین نه تنها برای دردهای ماهیچه های صاف، بلکه برای کوفتگی و درد ماهیچه های مخطط بدن مثل دست و پا هم خیلی موثره. اینو میگم که بدونید GP گری! هم برای خودش عالمی داره.
تازه دوزاریم افتاد. من همیشه  فکر می کردم تخمی ترین چیز دنیا روانشناسیه. اما اما این جور که خانم دکتر می گفت بد تر از اون هم است. بهش توضیح دادم که اولا دی سیکلومین تنها در دردهای احشایی و ریلاکس شدن ماهیچه صاف اندیکاسیون داره. نه چیز دیگه. دوم اینکه معمولا درد دندان به علت عفونت ایجاد می شه و این عفونته که اعصاب رو در گیر می کنه و موجب درد می شه (جدا از درد های عصبی و ...) دندان درد ماهیچه مخططش و صافش کجا بود. گفت: باشه حالا اگه دوست ندارید ندید. دیدم نه بابا! این یارو خیلی شیرازیه. روانشناسی رو هم پشت سر گذاشته.
حالا... به هر حال! دی سیکلومین هیچ اندیکاسیونی در سر درد میگرنی، دندان درد،ناخن درد و تخم درد نداره. فقط در ریلاکس شدن ماهیچه های احشایی (مثل کولیک یا IBS) . به کار می ره و تا وقتی توسط یک سازمان رسمی برای درمان بیماری دیگری تایید نشده، می شه گفت تجربه غلط کرده. من بعدا یک مطلب هم می نویسم راجع به اینکه تجربه یک پزشک چقدر می تونه برای درمان های جدید و ناشناخته مرجع باشه.

برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به دی سیکلومین هیدروکلراید (بنتیل) اینجا را کلیک کنید.

/ 14 نظر / 832 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر

اول از هر چیز باید یه تبریک بهت بگم برای کار قشنگی که شروع کردی[دست]. در مورد مطلبی هم که نوشتی باید این توضیح رو اضافه کنم که اظهار نظر در مورد یک نسخه راحت نیست و خیلی باید مراقب بود و باید همه جوانب رو سنجید تا خدای نخواسته به همکاران پزشک بی احترامی نشه.(هر چند که در مورد این نسخه چون خودم با این پزشک محترم آشنایی دارم با شما هم عقیده هستم[چشمک]!) به هر حال پیشنهاد می کنم چون به همه جوانب اشراف نداریم، از این به بعد در موارد مشابه از کلماتی که معنی احتمال دارند بیشتر استفاده کنیم.

نیلوفر

آخ جون...بالاخره یکی پیدا شد مزد وبگردیای منو بده[نیشخند]یه سر بیا بلاگ من[چشمک]

محمد

سید جان خیلی میخوامت![ماچ]

لبخند

سلام مرسی از راهنماییتون من مسمومیت پتاسیم گرفته بودم در اثر مصرف زیاد گوجه فرنگی [خجالت] برام این دارو رو تجویز کردن تا به دستم رسید 2 روز طول کشید منم دیگه خوب شده بودم [لبخند] خوب شد گفتید منم دیگه نمی خورمش

عمو جون..! شیرازیا چی کارت کردن حالا؟ راستشو بگو

piyaar hotahe

با سلام و خسته نباشی منهای اون چند تا جمله غیر اخلاقی که از عصبانیت شما بود.استفاده کردم و ازت ممنونم.وقت کردی به بلاگم سزی بزن خوشحال میشم.

مرتضی

سلام خسته نباشی..ببخشید این دارویه دی سیکلومین واسه من که سمت چپ شکمم سرو صدا میکنه و گاهی درد میکنه مفیده؟؟

ريحانه

سلام وبلاگ قشنگ و آموزنده اي داريد من يك دختر 11 ماهه دارم كه چند وقت پيش سرما خورد و سرفه ميكرد پيش متخصص اطفال بردم علاوه بر داروهاي آنتي بيوتيك و سرفه و سرماخوردگي دي سيكلومين هم تجويز كرد البته قبلا ريفلاكس معده داشت يعني ممكنه اين دارو هيچ ربطي به بيماريش نداشته باشه ؟!! لطفا راهنماييم كنيد.

فاظمه

توضیح بسیار رسا و مفید با کلمات قابل فهم[دست] دم همه شیرازی ها جیز

مهسا

دکتردندون وسردرد با هم یکی نیست معلومه داستانت دروغ بود