نگاه يك داروساز به دارو، كلام و زندگي

قضیه دی سیکلومین (3)
ساعت ٧:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱٢/۱٠  

بعضی وقت ها بعضی از اشتباهات پزشکی ناشی از بی سوادی یا کم اطلاعی نیست. فقط یک بی دقتی کوچولوست. فقط یک بی دقتی کوچولووووووو. اینکه در مشکلاتی که ناشی از بی دقتی پیش می آید مقصر واقعا پزشک یا داروساز یا... است، و باید چطور جبران کرد من مطمئن نیستم. بعضی وقت ها بعضی چیز ها اینقدر ظریفه که اصلا قابل پیگیری و فهمیدن نیست. اما عوارض اون می تونه برگشت ناپذیر، جبران ناپذیر و حتی فاجعه آمیز باشه. برای مثال به این نسخه دقت کنید.(برای بزرگ شدن عکس روی آن کلیک کنید)

عکس نسخه اشتباه دی سیکلومین

من دقیقا نمی دانم تزریق وریدی دی سیکلومین چه مشکلی پیش می آره. اما این رو مطمئنم که فرم تزریقی دی سیکلومین تنها برای تزریق عضلانی ساخته شده.

تاکی کاردی، افزایش فشار خون، تپش قلب، سنکوپ و آپنه از مهم ترین عوارض مصرف دی سیکلومین است که باید به اون همه عوارض آنتی کولینرژیک دارو رو اضافه کرد. البته من جایی ندیدم که عوارض تجویز وریدی دی سیکلومین رو به صورت اختصاصی نوشته باشه. اما فکر کنم باید انتظار این مشکلات رو در تزریق وریدی داشت. احتمالا هم شدید تر وخطر ناکتر.

موضوع دیگر اینه که دارو هایی که برای تزریق عضلانی آماده می شن، ممکن است دارای مواد جانبی(اکسپیان ها) باشند که در تزریق وریدی ایجاد مشکل کنن. مثلا تزریقی های روغنی و سوسپانسیون ها اگر وارد رگ بشن می تونن موجب آمبولی گسترده و خطر ناک بشن. یا بر عکس. اگر پنی سیلین کریستالین رو به عضله تزریق کنیم می تونه باعث درد شدید و حتی نکروز بافت بشه.  بنا برا ین در این گونه موارد مشکل فقط عوارض دارو نیست. فرم دارویی هم مهم است.

این یکی از نسخه هاییه که  فقط یک بی دقتی کوچولو می تونه موجب عوارض شدید و غیر قابل جبران بشه. همین جا باید از اعم داروسازانی که دارو ها را زرتی درون کیسه می ریزن و جلوی بیمار پرت می کنن و آبروی هر چی داروسازه بردن (که تعدادشون اصلا کم نیست) بخوام که نسخه را بخونن، این چیز ها رو بلد باشن و روی آمپول بنویسن: عضلانی یا درون سرم.


کلمات کلیدی:مطالب دارویی اخیر