نگاه يك داروساز به دارو، كلام و زندگي

قضیه دی سیکلومین (dicyclomine)
ساعت ۱:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱٢/٦  

دی سیکلومین یک داروی انتی کولینرژیک با قدرت متوسط است که بیشتر برای درمان اسپاسم های معدی و رودی  مصرف می شود. هم قرص داره، هم فرم تزریقی و هم شربت.
در یکی از داروخانه هایی که کار می کردم، یکی از پزشک ها در همه نسخه هایی که مشخصا برای سرماخوردگی یا گلو درد استرپتوکوکی می نوشت، آمپول دی سیکلومین رو اضافه می کرد. اینکه فردی که دچار سرما خوردگی باکتریای یا ویروسی است، دچار دل درد، اسپاسم احشایی یا حتی اسهال شود (مخصوصا در سرماخوردگی ویروسی) چیز غیر معمولی نیست. اما اینکه تمام نسخه ها دارای این یک قلم دارو باشند، اون هم بدون استثنا برای من خیلی عجیب بود. تا اینکه روزی یک بیمار به داروخانه امد و نسخه ای تحویل داد. سرش را محکم گرفته بود و ناله می کرد. نسخه اش را خواندم:


amp dicyclomine # 1
amp methoclopramide # 1


پرسیدم آقا مشکلتون چیه؟ با ناله گفت میگرن! من خیلی تعجب کردم. پرسیدم دل درد هم دارید؟ گفت نه. اصلا سر در نیاوردم. متوکلوپرامید چیز غیر عادی نیست. چون اغلب افراد میگرنی دچار تهوع می شن. اما دی سیکلومین خیلی عجیب بود. به هر صورت دارو را دادم.
چند روز بعد یک بیمار مراجعه کرد که یک طرف صورتش را گرفته بود. نسخه ای داد؛:


amp dicyclomine # 1
tab naproxen # 1
mouthwaash chlorhexidine #1


 واقعا شاخ در اورده بودم. پرسیدم مشکل شما چیه اقا؟ گفت دندان درد. دو تای آخرش صحیح بود. اما اولیش عجیب. دیدم این جوری نمی شه. اخلاق حرفه ایم ناگهان زایمانش گرفت. گوشی رو برداشتم و به پزشک زنگ زدم. بعد از سلام و تعارفات معمول قضیه را باهاش در میان گذاشتم. دکتر گفت : آقای دکتر! تجربه ثابت کرده که دی سیکلومین نه تنها برای دردهای ماهیچه های صاف، بلکه برای کوفتگی و درد ماهیچه های مخطط بدن مثل دست و پا هم خیلی موثره. اینو میگم که بدونید GP گری! هم برای خودش عالمی داره.
تازه دوزاریم افتاد. من همیشه  فکر می کردم تخمی ترین چیز دنیا روانشناسیه. اما اما این جور که خانم دکتر می گفت بد تر از اون هم است. بهش توضیح دادم که اولا دی سیکلومین تنها در دردهای احشایی و ریلاکس شدن ماهیچه صاف اندیکاسیون داره. نه چیز دیگه. دوم اینکه معمولا درد دندان به علت عفونت ایجاد می شه و این عفونته که اعصاب رو در گیر می کنه و موجب درد می شه (جدا از درد های عصبی و ...) دندان درد ماهیچه مخططش و صافش کجا بود. گفت: باشه حالا اگه دوست ندارید ندید. دیدم نه بابا! این یارو خیلی شیرازیه. روانشناسی رو هم پشت سر گذاشته.
حالا... به هر حال! دی سیکلومین هیچ اندیکاسیونی در سر درد میگرنی، دندان درد،ناخن درد و تخم درد نداره. فقط در ریلاکس شدن ماهیچه های احشایی (مثل کولیک یا IBS) . به کار می ره و تا وقتی توسط یک سازمان رسمی برای درمان بیماری دیگری تایید نشده، می شه گفت تجربه غلط کرده. من بعدا یک مطلب هم می نویسم راجع به اینکه تجربه یک پزشک چقدر می تونه برای درمان های جدید و ناشناخته مرجع باشه.

برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به دی سیکلومین هیدروکلراید (بنتیل) اینجا را کلیک کنید.


کلمات کلیدی:مطالب دارویی اخیر